Informacja w sprawie pogorszenia jakości wody

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 października 2018

Przedsiębiorstwo Wodociągów, Kanalizacji i Ciepłownictwa PEWIK Sp. z o.o. w Prabutach informuje, że chwilowe pogorszenie jakości wody w dniu 25.10.2018 r. zostało spowodowane trudnym do przewidzenia zerwaniem osadów żelazowo-manganowych w rurociągach magistralnych 2x dn 175 mm. Przedmiotowe przewody pochodzą z początku XX wieku.

W ramach prowadzonych prac drogowych na DW 521 wykonawca zadania wykonał nowy rurociąg dn. 225 PE od stacji uzdatnia wody przy ul. Kwidzyńskiej do węzła wodociągowego na wysokości skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej i Łąkowej. W celu wyłączenia z eksploatacji starych przewodów konieczne jest wykonanie 3 nowych węzłów wodociągowych i przepięcie kilkunastu przyłączy. Prace trwają od kilku tygodni. W tym czasie rurociągi dn 175 mm były 3 krotnie okresowo zamykane. W żadnym z tych przypadków nie stwierdzono pogorszenia jakości wody a zamknięcia odbywały się w sposób niezauważalny dla większości mieszkańców Prabut. W dniu 25.10.2018 dokonano planowanego wyłączenia rurociągów a o braku wody zostali powiadomieni mieszkańcy ul. Kwidzyńskiej. Prace przełączeniowe zostały zakończone ok. godz. 12.30. Po przeprowadzeniu standardowego płukania wyłączanych odcinków ok godz. 13.30 zasuwy zostały otwarte i wznowiono dostawy wody rurociągami dn 175 mm.

Pierwsze zgłoszenia dot. jakości wody dyżurny pogotowia wod –kan odebrał ok. godziny 16.30. Zespół awaryjny rozpoczął awaryjne płukanie sieci w celu jak najszybszego usunięcia osadów z układu. Prace zostały zakończone ok. godz. 2.00. w nocy. W dniu dzisiejszym prowadzone będą dalsze prace polegające na płukaniu zanieczyszczonych przyłączy. Za zaistniała sytuację serdecznie przepraszamy i zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań aby skomplikowany proces wyłączenia z eksploatacji wysłużonych przewodów wodociągowych przebiegał bez utrudnień dla mieszkańców.

Wszelkie uwagi dot. jakości wody proszę zgłaszać całodobowo pod nr tel. 695 811 400 lub 994

Prezes Zarządu
Mariusz Kubich